Výpočet čisté mzdy od prvního ledna roku 2021 doznal výrazných změn. Většina zaměstnanců nalezla ve svém výplatním sáčku vyšší obnos, a to proto, že se změnil způsob výpočtu jejich mzdy, respektive způsob zdanění. Navíc k tomu přibyla zvýšená nezdanitelná částka na poplatníka – to znamená, že se vám nedaní určitá částka, a ta byla od 1.1.2021 zvýšena. Připomeňme si, že byla zvýšena z částky 2.070, – Kč na částku 2.320, – Kč.

Chtěli byste si umět vypočítat, kolik vlastně letos berete čistého a porovnat váš čistý příjem s loňským rokem, zda jste si polepšili? Určitě to vidíte na konečné výplatě, ale není nikdy na škodu si umět výplatu zkontrolovat. Není to o tom, že nevěříte vaší mzdové účetní, ale může vám udělat radost to, že vašim penězům rozumíte. A to není nikdy na škodu.

peníze kalkulačka

Především je ale nutno porozumět určitým formulacím. Mzda se počítá „v hrubém“, někdy se jí také říká brutto mzda. V roce 2021 to bývá nejvyšší částka na vaší výplatní pásce. Z brutto mzdy si vypočtete vaši čistou mzdu následujícím způsobem:

  1. Vynásobíte ji 4,5 procenty – to je povinný odvod zdravotního pojištění za vás jako zaměstnance.
  2. Vynásobíte ji 6,5 procenty – což je opět povinný odvod pojistného na sociální zabezpečení pro vás coby zaměstnance.
  3. Pokud máte podepsané Prohlášení poplatníka u svého zaměstnavatele, vynásobte hrubou mzdu patnácti procenty a odečtete výše zmiňovanou základní slevu na poplatníka (2.320, – Kč). Nezapomeňte předtím vaši brutto mzdu zaokrouhlit na „stovky nahoru“.
  4. Vyšly vám tři částky. Nyní se vraťte k oné nejvyšší částce na vaší výplatnici a z hrubé mzdy tyto tři částky odečtěte.
  5. Gratulujeme! Vypočetli jste si vaši čistou mzdu

kalklačka detail

Pokud i přesto se vám zdá výpočet výplaty složitý, máme pro vás dobrý tip, jak si nenamáhat hlavu a jedním klikem čistá mzda výpočet Kalkulackacistemzdy.cz zjistíte přesně to, co potřebujete. A bez stresu a starostí! Můžete použít jednoduchou nebo i rozšířenou verzi našeho kalkulátoru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup