Nakupování v tržnici není pro většinu lidí ničím neobvyklým, ceny jsou zde velice příznivé, ale i tak bychom si měli dávat pozor na to, co zde kupujeme. Opatrní bychom měli být hlavně u elektroniky, ale jak je to s hračkami? Vánoce se blíží a tak je více než nasnadě zamyslet se nad tím, kam vyrazíte koupit vánoční dárky pro děti.
gumové kachny
Česká obchodní inspekce provádí pravidelné i namátkové kontroly zboží prodávaných na tržnicích a stáncích. Bohužel vždy se objeví nějaký problém. Bohužel tomu není jinak ani u hraček, kdy velká část z nich by vůbec v prodeji být neměla, uvádí se, že se jedná o devadesát procent, které nesplňovaly dané normy, např. co se týká bezpečnosti, použitých materiálů apod. Boj s tímto nekvalitním zbožím se zdá být neúspěšný ve vztahu k inspektorům, a tak každý rok v období před vánocemi jsou tržnice plné hraček, které kupující lákají především svými výhodnými cenami. Řešením by bylo okamžité zabavení zboží, které je v rozporu s předpisy, ale toto je zatím v nedohlednu. Dalším problémem je uložení pokuty majiteli  stánku, ve většině případů se na místě nachází jen někdo, kdo je obyčejným prodavačem.
dítě se stavebnicí
Hlavním problémem, který se u hraček v tržnicích vyskytuje, je absence návodu k používání v českém jazyce. Dost často také neodpovídá věk dítěte, které by si s hračkou mohlo hrát. I když může pro malé dítě představovat nebezpečí, nebo alespoň možnost zdravotního rizika, i zde mají inspektoři svázané ruce, pokud se nebude jednat o hračku, která ohrožuje život, zabavit ji prostě nesmí. Zatím jsou marné snahy České obchodní inspekce o to, aby bylo možné nevyhovující zboží zabavit a stánek v tržnici zavřít. Zatím je tento boj bojem marným.
Záleží ale také na spotřebitelích, jak zodpovědně se postaví k nákupu hraček pro své ratolesti, jestli raději obětují nějakou tu korunu navíc, kterou si připlatí za ověřenou kvalitu nebo budou svými levnými nákupy podporovat prodej nejen nekvalitních, ale někdy i zdraví nebezpečných hraček.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup