V dnešní době jsme zavaleni věcmi, které nepotřebujeme a pravděpodobně nikdy potřebovat nebudeme. Žijeme v přesvědčení, že čím víc materiálních statků vlastníme, v tím větší jistotě žijeme. Ze začátku je třeba se držet těchto pravidel, která vám ušetří finance v rozpočtu.
bílý nábytek

1, Znovu použít

Máte pocit, že si nutně potřebujete koupit nový doplněk do bytu, nový telefon nebo cokoliv jiného? Zastavte se. Přemýšlejte. Nemáte doma náhodou ve skříni něco, co by mohlo toužené zboží nahradit nebo něco, na co jste dokonce zapomněli, že máte? Zamyslete se – opravdu tuto věc tak nutně potřebujete? V mnoha případech si odpovíte záporně. Nekupujte věci, které nepotřebujete a znovu používejte ty, které máte doma.
komínky z peněz

2, Půjčujte si věci navzájem

Nemáte šaty do divadla či vrtačku? Nekupujte si novou. Věci, které používáte jen zřídka, bývají špatná investice. Zeptejte se sousedů, kamarádů či rodiny, jestli věc nevlastní a jestli by vám ji nepůjčili. Nejenže ušetříte peníze, ale také budete navazovat kontakty s ostatními a příště zase můžete půjčit něco vy jim.

3, Přetvářejte

Ze staré deky šik šálu, z kalhot kraťasy, ze staré postele bouda pro psa. Nekupujte nové věci, které nepotřebujete – vyrobte si je z toho, co už doma máte a nevyužíváte. Nejenže ušetříte své finance, ale také životní prostředí a zlepšíte se v manuálních činnostech.

4, Nekupujte věci, které byste mohli získat zdarma

V dnešní době je zbytečné kupovat věci, jež lze získat online. To platí o knihách, časopisech, CD discích apod. Investujte do čtečky a do aplikací, které vám umožní stejné zážitky za daleko menší finanční obnosy. A navíc – nebudete mít doma spoustu zbytečných věcí! Při cestování můžete také využívat aplikaci Couchsurfing, v rámci které můžete bydlet u místních obyvatel zdarma.
knihy u pc

5, Chovejte se ekologicky

Noste si vlastní krabičky na jídlo, zhasínejte světlo, když odcházíte z místnosti, nejezděte tolik autem, ale využívejte kolo, MHD či choďte pěšky. Malé částky se vám postupně nastřádají.