Už dávno nelze centrem Prahy projít, aniž byste na ně nenarazili. Masivní koloběžky postávají skoro na každém rohu. Nakolik svou pastelově zelenou barvou, která jistě perfektně poutá pozornost, narušují místní historický kolorit, se jen těžce odhaduje. Někteří se nechali konceptem nadchnout, jiní jen nevěřícně kroutí hlavou nad projíždějícími koloběžkáři.

letenský park
Známá kalifornská firma koloběžky uvádí do českého prostředí jako revoluční a milý způsob dopravy, která minimálně ovlivňuje životní prostředí. Mimo jiné se jedná o společnost sdruženou s Uberem. Počet koloběžek se zvyšuje, s tím roste i uživatelský zájem, zároveň přibývají problémy se základní údržbou a navíc dobíjením jejich baterií. Lidí – takzvaných „juicerů“ – kteří vyhledávají vybité koloběžky a následně je dobijí a umístí na předem dané stanoviště, totiž není mnoho. Firma nabízí okolo 400 Kč za správu jedné koloběžky.

Užití koloběžky stojí 4 Kč za minutu jízdy. Nejprve si ovšem musíte stáhnout aplikaci do mobilu, díky které se vám koloběžka odemkne, pakliže naskenujete její kód. Zároveň vám tato jednoduchá aplikace zobrazuje seznam všech dostupných koloběžek ve vašem okolí, a to včetně ukázky stavu jejich baterií – nemusíte tak zbytečně bádat, zda vám vydrží na vybranou trasu.
dvě koloběžky
Jedná se o dopravní prostředek, který využívají především cizinci, turisté. Ostatními je celý projekt vnímán jako úsměvná záležitost, spíše jako zábava než užitečná věc. Koloběžka se poměrně lehce manipuluje, ale její ovládání ještě zdaleka není dokonalé. Těžce se určuje, jakým tlakem je třeba zmáčknout „pedál“, když chceme přidat rychlost a podobně nejistě se musí i brzdit. Ostražitějším z nás tedy připadá, že jízda může být extrémně nebezpečná, zvlášť pokud člověk vjede mezi auta, nebo se bezohledným způsobem proplétá po chodníku mezi lidmi.

Teprve čas ukáže, nakolik užitečná bude doprava pomocí koloběžek tohoto typu. Zatím se jedná o výlučnou a drahou záležitost. Pokud vás ovšem koncept zaujal, neváhejte si koloběžku vyzkoušet, prvních několik jízd máte totiž zcela zdarma, stačí si stáhnout aplikaci!