Koníček, který se stal populární mezi muži i ženami, ale také dětmi, má původ hluboko v historii. Jeden z kořenů je indický sport jménem Mallakhamba, kdy se provádí fitness techniky a akrobacie na tlusté dřevěné tyči. Dalším stavebním kamenem může být cirkus, kde akrobatky předváděly své kousky na sloupech šapita. Moderní verze této disciplíny obsahuje prvky z dalších sportů a to například z gymnastiky, jógy, akrobacie, baletu a jiných.
poly tanec
 
Existuje spousta variant jako například pole dance, který je zaměřen hlavně na tanec, pole fitness, který využívá tyč k posilování těla a prvky jsou celkově mnohem více silově náročné a exotic pole dance, který už se blíží k předem zmiňované erotice. Dalšími variacemi je double, kdy vystupuje pár společně na jedné či dvou tyčích a v posledních letech se rozmohl i para pole dance.
 
Tyč může být statická, tedy nepohyblivá, nebo spinová, která se točí. Záleží na preferenci tanečníků a případně na požadavcích a podmínkách soutěže.
 
Podobnými obdobami jsou akrobacie na visutých kruzích, tzv. aerial hoop a akrobacie na šálách neboli aerial silk. Většinou tyto varianty jdou ruku v ruce, takže si je můžete vyzkoušet všechny v jednom studiu. Mnoho vystoupení se také skládá z kombinace těchto technik.
 tanec u tyče
Pokud máte chuť naučit se něco nového, můžete se přihlásit do kurzů, které jsou rozděleny podle obtížnosti a začínají na úplných začátečnících, kde vám lektorka ukáže jednoduché spiny a šplhání až po pokročilé, kde budete viset vzhůru nohama v náročnějších kombinacích prvků. Velmi důležitá je flexibilita a síla, bez kterých se neobejdete. Za krásou tohoto sportu je ale mnoho modřin a popálenin způsobených dřením kůže o tyč.
 
U nás i ve světě je mnoho menších místních, ale i světových soutěží a mistrovství. I naše tanečnice jsou známé ve světě a to například Růženka Kunstýřová, která vyhrála 2×1.místo na Mistrovství světa v Pole sport v roce 2015 a možná jste ji viděli v soutěži Československo má talent, kde se dostala do semifinále. V budoucnu se třeba dočkáme i Olympijských her, o které federace velmi usiluje.
 
Tento jednoznačně velice náročný sport i jednoznačně zaslouží mnohem více pozornosti a doufejme, že následujících letech budou přibývat hlavně pozitivní ohlasy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup