Znáte tekuté tapety? Nemají nic společného s těmi papírovými či vinylovými, nanáší se obdobně jako tmely a vytváří souvislou vrstvu na mnoha typech povrchů.

Výrobci uvádí, že jde o přírodní materiál bez syntetických pojiv, základem je vždy celulóza, k níž se přidává určité množství bavlny, hedvábí nebo vlny, sušené vodní řasy, zrnka minerálů, lepidla, např. karboxymethylcelulóza a některé látky potřebné pro zabezpečení před rozvojem plísní. V popisech těchto výrobků se lze dočíst, že je lze využít i do dětských pokojů a místností, kde se pohybují alergici a lidé chronicky nemocní. Jaké jsou ještě jejich přednosti?

prázdný byt

Estetický vzhled – vzhled tekutých tapet je snad jejich největší „zbraní“. Vytváří nepřeberné množství barevných a vzorových variant a tak máte možnost být ve své tvůrčí práci skutečně kreativní. A pokud vám schází nápad a potřebujete být inspirováni, stačí si vyhledat na Internetu zdokumentovaná řešení, z nichž mnohá jsou skutečně fascinující.

obývací pokoj

Žádné spáry a spoje – ačkoli je cena tekutých tapet na stěnu poněkud vyšší, je toto řešení výhodnější ve srovnání s klasickými tapetami v rolích už jen z toho důvodu, že tu neexistují žádné spoje a přelepy. Na papírových tapetách obvykle poznáte, kde na sebe navazují, a pokud ne, musíte si dát opravdu velmi záležet, aby spáry na sebe přesně dosedly na desetinu milimetru.

Křivé zdi, oblouky a nerovnosti – s tekutou tapetou uspějete u zakřivených prostor a různých nerovných povrchů. Mohou dobře zakrýt některé praskliny a spáry a hrubší zrnitost povrchu, která se v bytě objeví např. při opravách omítky hrubším štukem.

Zvuková izolace – tekutá tapeta přispívá ke snížení hluku v místnosti, který může být rušivým elementem např. v domácnosti nebo v některých provozovnách, jako jsou restaurace, kavárny, vinárny, čajovny a cukrárny, kde je odhlučnění prostředí velmi žádoucí.